ONICO OIL S.A. wspiera młodych żeglarzy

27.02.2018

16 grudnia 2017 roku do położonego w Zachodniej Australii Fremantle poleciała załoga żeglarskiej klasy 420 w składzie Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski. Głównym celem wyjazdu młodych żeglarzy wspartego przez firmę ONICO OIL S.A. były przygotowania i start w Mistrzostwach Świata klasy 420, które miały rozegrać się w tej samej miejscowości od 26 grudnia 2017 do 3 stycznia 2018 roku.

Pierwsze dwie doby zgrupowania poświęcono na aklimatyzację po długim locie oraz zmianie strefy czasowej, a także odbiór i rozładunek kontenera ze sprzętem płynącym w tym czasie z Polski. Kolejne dni upłynęły załodze na ciężkim treningu oraz przyzwyczajeniu się do zupełnie innych warunków australijskich akwenów. Fale w Fremantle są wysokie, ale bardzo krótkie i strome różniące się od tych których doświadczała dotychczas ekipa Wysokiński/Jankowski. Do tego dochodzą silne bryzowe wiatry o sile 20-25 węzłów oraz wysokie temperatury sięgające nawet 37 stopni Celsjusza. W międzyczasie załoga wzięła także udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Australii gdzie zajęła wysoką 12. lokatę. Humory dopisywały, nasi żeglarze dobrze poznali już akwen, na którym miały rozegrać się regaty, więc nie pozostało już nic innego jak rozpocząć Mistrzostwa Świata.

Pierwsze trzy dni najważniejszych zawodów kategorii 420 poświęcono na sprawdzenie sprzętu przez organizatorów. Seweryn i Mateusz przeszli tą procedurę już pierwszego dnia w związku z czym mieli dodatkowy dzień na regenerację. Na 29 grudnia zaplanowano wyścig próbny i oficjalną ceremonię otwarcia regat jednak z powodu zbyt silnego wiatru wyścig odwołano, a pierwszym przetarciem polskiej drużyny miała być seria eliminacyjna dzieląca całą flotę na dwie grupy – złotą i srebrną. Niestety naszej załodze zabrakło zaledwie jednego punktu i Wysokiński wraz z Jankowskim musieli ścigać się w srebrnej grupie. Tam także naszych zawodników nie oszczędzał silny wiatr, który dla stosunkowo lekkiej załogi był bezlitosny. Częste wywrotki i falstarty utrudniły zdobycie wysokiej lokaty na Mistrzostwach Świata, a ostatecznie Seweryn i Mateusz zajęli 34. pozycję w klasyfikacji juniorów, lecz co najważniejsze zdobyli tak cenne dla młodych zawodników doświadczenie.

Choć każdy miał apetyt na wyższą lokatę to mimo wszystko jest to jeden z najlepszych wyników polskiej floty w ostatnich latach. Warto podkreślić, że rodzime żeglarstwo wiąże z tą załogą duże nadzieje szczególnie, że przed startem w Fremantle Wysokiński i Jankowski zajęli 9 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing w Chinach – najbardziej prestiżowej młodzieżowej imprezie na świecie rozgrywanej na zasadach Igrzysk Olimpijskich.

Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte w Australii zaprocentuje sukcesami na następnych imprezach i czekamy na dalsze sukcesy na arenie międzynarodowej!

Galeria